Biobank. Az átfogó genetikai kutatások alapja.

2013.09.02 22:42
Biobank. Az átfogó genetikai kutatások alapja.

 

Az élőlények testéből eltávolított biológia minták (szerv, szövet, sejt, DNS, stb.) összegyűjtését, megfelelő körülmények közötti tárolását jelentik a biobankok. A biobank egy általános értelmű szó. Az egyes biobankok megkülönböztethetőek egymástól aszerint, hogy milyen élőlényből (ember-, kutya- búza-, élesztő-biobank, stb.) vagy az adott élőlény szövetéből (emberi vér-, emberi vesedaganat-, emberi DNS-biobank, stb.) származó mintákat tárolnak. A DNS biobank olyan gyűjtemény amely nem szerveket, szöveteket, hanem az adott élőlény genetikai információját (genomi DNS-ét) tárolja. A biobank azonban több egy egyszerű gyűjteménynél. Minden egyes tárolt mintához tartozik egy adathalmaz, amely a mintát adó élőlényt jellemzi. Külön jogszabályok vonatkoznak az eltérő élőlényekből származó, biológiai mintát gyűjtő biobankokra. A leginkább az emberi biobankokat szabályozzák.

Az emberi biobankoknál minden egyes biológiai mintáról lehet tudni, hogy kié. Az emberi biobankok részletes klinikai (orvosi) adatokat tartalmaznak, ha az illető személyhez betegség is tartozik vagy tartozott. A biológia mintát adó személynek minden esetben alá kell írnia egy tájékoztató- (a biobankról, a biológiai mintavétel módjáról, az esetleges mintavétellel járó mellékhatásokról információt adó lap) és egy beleegyező nyilatkozatot. A biológiai mintát adó ember személyi adatait és esetleges klinikai adatait papír alapon vagy elektronikus formában tárolják a biobankban.

Az emberi biobankokban szigorúan anonim módon tárolják a biológiai mintákat. Minden egyes személyből származó biológiai minta kap egy nyilvántartási számot, amely alapján rendszerezik őket. A biológiai minta tartóján nem lehet feltüntetni olyan adatot (név, születési év vagy lakcím), amelyből egyszerűen ki lehetne következtetni a személyazonosságot. A biológiai mintákhoz tartozó nyilvántartási számok, valamint a személyi- és klinikai adatok elektronikus formában kerülnek összerendezésre. Az elektronikus adattárolás szigorúan szabályozott, megfelelő védelmi sávokkal rendelkezik annak érdekében, hogy az adatok ne kerüljenek illetéktelen kezekbe.

A betegségek és sok egyéb biológia folyamat tudományos tanulmányozásához elengedhetetlen a nagyszámú biológiai minta. Ha a kutatások elindulásakor kezdődik csak a biológiai minta gyűjtése (a betegek behívása, biobankok felépítése, stb.), akkor a kutatás lelassul, mert hónapok, évek szükségesek a megfelelő számú (néhány száz vagy ezer) minta összegyűjtéséhez. A gondosan létrehozott biobankok felgyorsítják a kutatásokat, mert a vizsgálat kezdetekor rendelkezésre áll a megfelelő számú, megfelelő háttéradattal (pl. klinikai adatokkal) ellátott biológiai minta. A tudományos kutatásokhoz csak külön etikai engedéllyel rendelkező biobankokat lehet használni. Ebben az esetben ugyanis a biológiai mintákon tervezett vizsgálatok nem tartoznak a szorosan vett gyógyítási célú vizsgálatok közé.

A biobankok speciális típusai a (1) vérbankok, ahol az önkéntesek (donorok) által adományozott vért gyűjtik, és műtéteknél használják fel őket; a (2) a szövetbankok, amelyeket szövetátültetésnél használnak fel (pl. szaruhártya bankok szaruhártya átültetésekhez). Ezekre a biobankokra jellemző, hogy viszonylag rövid ideig tárolják a szöveteket, mert a sejtek életképessége véges. A (3) laboratóriumi diagnosztikai vizsgálatokhoz vett biológiai mintákat is biobankokban tárolják, ahol a vizsgálat elvégzése után (diagnózis felállítása után) meg kell semmisíteni a tanulmányozott mintát, amely törvényileg szintén szigorúan szabályzott.

Dr. Nagy Zsolt
genetikai szakértő