Genetikai tanácsadás

2013.09.03 23:35
A genetikai tanácsadás lényege valamely tulajdonság megjelenésének számszerű becslése, az összes lehetséges (köztük a genetikai) körülmény figyelembe vételével. Tehát a genetikai tanácsadás célja a megelőzés, a minőségi családtervezés. Az orvos-genetikus a kockázat megadásakor tehát nem jósol, hanem tudományos igényű előrejelzést ad.

A genetikai tanácsadás az emberi lét alapkérdéseit érinti (milyen vagyok, milyen lesz a gyermekem). Bár az első genetikai tanácsadó megalapítása (1937.) óta volt elég idő arra, hogy az orvosi szempontok, a technikai kivitelezés, pénzügyi megvalósíthatóság és a jogi szabályozás kérdéseire adott válaszok megnyugtató szintet érjenek el, ennek ellenére az etikai kérdések továbbra is terítéken vannak. Ezzel kapcsolatban még ma is igaz a régi galtoni elv, miszerint a szakember feladata a felvilágosítás és a tanácsadás, a döntés a családot tervezők (szülők) joga, kötelessége, felelőssége. (A tanácsadó az értelmi fogyatékos szülőpárnak nem tilthatja meg, hogy gyermeket vállaljanak, bár meg van győződve arról, hogy nagy valószínűséggel utódjuk is az lesz.)

A könyv olvan emberek az életszemléletét sugározza, akik tudatosan, a jövőjére felkészülten szeretnének élni. Ki más lehetne alkalmasabb rá, hogy a genetikai tanácsadás rejtelmeibe bevezesse az olvasót, mint Czeizel Endre orvos-genetikus.

A könyv adatai: címe Genetikai tanácsadás, szerzője Czeizel Endre, kiadta a Medicina, Budapest, 1981. (ISBN 963 240 860 8).

Dr. Varga-Orvos Zoltán
dr.varga_orvos.zoltan@nagygendiagnoszika.hu