Tehetséges középiskolások támogatása

2013.09.02 23:01
Tehetséges középiskolások támogatása

 

A Kutató Diákok Országos Szövetsége 2011. március 26.-án Békéscsabán rendezte meg a Tudományos Diákkörök Országos Konferenciáját (TUDOK-ot). A NAGY GÉN Diagnosztikai és Kutatási Kft. pénzjutalommal támogatta verseny egyes szekcióinak győzteseit, ezáltal is hozzájárulva a magyar tehetség-gondozáshoz. Az eredményhirdetés után Dr. Varga-Orvos Zoltán, a cég oktatási felelőse készített interjút Molnár Annával, a Kutató Diákok Országos Szövetségének alelnökével. Dr. Varga-Orvos Zoltán különösen örült annak, hogy hajdani középiskolájában (a békéscsabai Andrássy Gyula Gimnáziumban) került megrendezésre a Kutdiák mozgalom 2011-es döntője, amelyre a Kárpát medence 6 országából érkeztek magyar ajkú középiskolás diákok.


Anna, hadd kérdezzem meg, hogy mi a Kutdiák mozgalom lényege?
A Kutdiákot Csermely Péter hívta életre. Középiskolások számára szervezett formában biztosít lehetőséget, hogy bekapcsolódhassanak az egyetemi kutatóműhelyek munkájába, egyetemi mentorok segítségével. Ehhez az alaptevékenységhez azután különféle rendezvények kapcsolódnak.

Hogyan kerültél kapcsolatba a Kutdiákkal?
2010-ben 11-edikes középiskolásként indultam a Kutdiák mozgalom TUDOK versenyén, amelynek esszépályázatán a díjazottak között lehettem. Ma szervezőként vagyok itt. A Kutdiáknál ugyanis szokás, hogy a díjazottak közül kerülnek ki a Kutdiák szervezetének jövőbeli diákvezetői. Engem is így jelöltek és választottak meg alelnöknek a káptalanfüredi táborozás alkalmával. Bár így már nem indulhatok a versenyen, de nem bánom, mert szervezőként is nagy élmény részt venni a Kutdiákban és természetesen a kutatást nem hagytam abba.

Milyen tématerületen próbálod ki magad?
A biológia és az orvostudomány határmesgyéjén található az a terület, amelyben igyekszem elmélyedni. Jelenleg a Semmelweis Orvostudományi Egyetem II. számú Belgyógyászati Klinikájának Sejtanalitikai Laborjában vastagbél daganatok génaktivitás mintázatának tanulmányozásával foglalkozom a DNS-chip technológia segítségével.

Mi vonz téged a Kutdiák mozgalomban mint szervezőt?
Elsősorban a csapat: akikért és akikkel dolgozom. Szervezőként az ember széles tudományos kapcsolatrendszert alakíthat ki, nem utolsó sorban komoly barátságok köttetnek. A szervezés során sokat tanultam az idősebb kutdiákoktól, akikhez bármikor bizalommal fordulhatunk.

Mi adja a Kutdiák mozgalom anyagi bázisát?
Elsősorban a pályázatok, kisebb mértékben az adó 1%-ok és cégek felajánlásai. Külön öröm számunkra, ha egy cég, ahogy a NAGY GÉN Diagnosztikai és Kutatási Kft. idén tette, fontosnak tartja, hogy a díjátadón saját maga szponzorációját nyújtsa át az arra érdemeseknek.

Hogy érzed, mi vonzza a diákokat a Kutdiák mozgalomban?
Elsősorban egy téma, amely iránt különösen nagy érdeklődést mutatnak, de legalább ennyire fontos lehet egy megnyerő oktató személye is. A felvételi plusz pontok sem elhanyagolhatók. Az adott tématerületen való elmélyedésen túl a kutdiákok már idejekorán értékes szakmai kapcsolatrendszerre tehetnek szert: akár a saját korosztályukkal, akár az egyetemi-akadémiai szférában. Mindennek köszönhetően hihetetlen előnyökkel indulnak a tudományos pályán.

Szíved szerint mit kívánnál hol kamatoztassák tudásukat a kutdiákok 10-20 év múlva?
Reményeim szerint Magyarországon kerül erre sor.

Köszönöm szépen az interjút! Kívánok sok sikert a Kutdiák mozgalomnak és személy szerint neked is! Nagy szeretettel várjuk a NAGY GÉN Diagnosztikai és Kutatási Kft. szponzorációját a jövőben is.

Dr. Varga-Orvos Zoltán